Dini güzel sözler - Dini, güzel, veciz,dini en güzel sözler,güzel sözler dini sözler,dini sözler güzel,islami dini sözler,dini güzel sözler resimli,en güzel dini resimli sözler,resimli dini güzel sözler,özlü sözler dini,özlü dini sözler,dini sözler paylaþ,dini anlamlý güzel sözler,dini güzel sözler anlamlý sözler,anlamlý dini güzel sözler      Diğer Sitelerimiz

25000 Veciz Söz

 

Bir kadın Peygamberimiz s.a.v. e gelerek şöyle dedi:

Ey Allah’ın Peygamberi, kocam uzun zamandan beri hastaydı. Şu anda ölüm döşeğinde son anlarını ya­şıyor. Dili tutuldu. Bir türlü kelime-i şehâdet getiremi­yor. İmansız gitmesinden korkuyorum.

Peygamberimiz s.a.v. sordu:

Kocanın ne günâhı vardı? Allah’ın hangi emirleri­ne karşı gelirdi?

Kocam iyi bir insandır. Herkese iyilik eder, yar­dımda bulunurdu. Yalnız annesine saygı göstermezdi. Bazan haksız yere kalbini kırardı.

Peygamber s.a.v. Efendimiz:

Sen git dedi, kadına. Kocanın annesini bana gönder.

Az sonra çok yaşlı, beli bükülmüş bir kadın, değneğine dayanarak Peygamberimizin huzuruna girdi.

Oğlum çok iyi insandır ey Allah’ın Resûlü diye ko­nuştu. Ancak bazan beni haksız yere kırardı, kalbimi incitirdi. Ona hakkımı helâl etmiyorum.

Öyle ise hakkını helâl etmediğin oğlunu Allah âhirette Cehennem azabında yakacaktır. Ahirette Ce­hennem azabında yanacağına dünyada yansın. Oğlunu ateşe atalım.

Peygamberimiz yaşlı annenin sevgisini ve acıma hissini harekete geçirmek için sahabilerinden bazıları­na emretti:

Haydi odun toplayın, büyükçe bir ateş yakın!

Bu emri duyan anne yalvarmaya başladı:

Yâ Resülâllah, ne olursunuz, oğlumu yakma­yın. Ne kadar hakkım varsa hepsini helâl ettim.

Annenin hakkını helâl etmesi üzerine Peygamber Efendimiz yanında duran bir sahabisine:

Gidin, buyurdu. Dili tutulduğundan şehâdet ge­tiremeyen hastayı ziyaret edin, bakın, dili hâlâ tutuk mu?

Hemen yola çıkan ashab, Alkama adındaki hasta­yı, ziyaret ettiler. Dilinin açıldığını hayretle gördüler. Adam devamlı şekilde kelime-i şehâdet getiriyordu.

Eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve Resulüh, dedi ve imanla âhirete göçtü.Hızlı Sayfa Navigasyonudn : 18429          bugn: 17949          toplam : 66649253


Etiketler